Artists & Performers

The Festival features a rich mixture of traditional and contemporary visual and performing artists from across Canada and the North. The interweaving of music, dance, storytelling, traditional arts and crafts, and workshops with the warmth of the Yukon spirit will ensure this Festival is one to remember!

Artist Applications

Applications are now open for the 2020 festival!

Apply for Sponsorship by
January 31st, 2020

Final Deadline to Apply
February 28th, 2020

For more information about applying, check out our Artist Information Package!

Application Forms

If you are unable to apply online, you can download and print an application here:

2019 Artists

Performing Artists

Ben Charlie

Ben Charlie

Gwitch'in Fiddler

Boyd Benjamin

Boyd Benjamin

Gwitchin Fiddler

Daghaalhaan K’e

Daghaalhaan K’e

Traditional Dancing and Drumming

Dakhká Khwáan Dancers

Dakhká Khwáan Dancers

Traditional Inland Tlingit Dance

Dakwäkäda Dancers

Dakwäkäda Dancers

Traditional Dancing and Drumming

Dena Zagi

Dena Zagi

Traditional Contemporary Folk/Rock

Diyet & The Love Soldiers

Diyet & The Love Soldiers

Alternative/Aboriginal Folk, Roots, Country

Gerald Edzerza

Gerald Edzerza

Tahltan Fiddling

Hän Singers

Hän Singers

Traditional Dancing and Drumming

Jerry Alfred & ShunDun

Jerry Alfred & ShunDun

Northern Tutchone Folk

Jona Barr

Jona Barr

Singer/Songwriter

Josh & Jamie Tetlichi

Josh & Jamie Tetlichi

Vuntut Gwich'in, Traditional Fiddling / Guitar

Kaska Dena Drummers

Kaska Dena Drummers

Traditional Drummers

Kevin Barr

Kevin Barr

Country/Folk/Roots

Kintsugii

Kintsugii

Singer/Songwriter

Lenita Alatini

Lenita Alatini

Singer

Leonard Sheldon

Leonard Sheldon

Gospel Country

Madi Dixon

Madi Dixon

Contemporary Singer/Songwriter

Old Crow Dancers

Old Crow Dancers

Traditional Drum and Dance

Rising Sun Singers

Rising Sun Singers

Traditional Drumming & Song

Selkirk Spirit Dancers

Selkirk Spirit Dancers

Traditional Dancing and Drumming

Stanley Njootli

Stanley Njootli

Fiddling

Starr Drynock

Starr Drynock

Traditional Singing & Drumming

Ta’an Kwäch’än Dancers

Ta’an Kwäch’än Dancers

Traditional dance and drumming group

Taku Kwaan Dancers

Taku Kwaan Dancers

Traditional Dancing and Drumming

Tr’ondëk Hwëch’in Hän Singers

Tr’ondëk Hwëch’in Hän Singers

Traditional Song/Dance

Tu Łidlini Dene Drummers

Tu Łidlini Dene Drummers

Traditional Drumming

Women of Wisdom

Women of Wisdom

Visual Artists

Amy Tessaro

Amy Tessaro

Stained Glass

Anastasia Hobson-George

Anastasia Hobson-George

Chilkat & Ravenstail Weaver

Arlene Ness

Arlene Ness

Carver, Jeweler, and Painter

Ben Gribben

Ben Gribben

Carver, Drawer, and Painter

Blake Lepine

Blake Lepine

Sculptor, Painter

Brenda Asp

Brenda Asp

Jeweler, Fashion

Carmen Miller

Carmen Miller

Beadwork

Charlene Baker

Charlene Baker

Chilkat & Ravenstail Weaver, Beadwork, Fashion, and Dancer

Christine Sam

Christine Sam

Traditional Arts

Dean Heron

Dean Heron

Sculptor

Diane Olsen

Diane Olsen

Beadwork

Dolores Scheffen

Dolores Scheffen

Traditional Arts

Dorothy Bellerose

Dorothy Bellerose

Sewer, Beadwork

Doug Smarch Jr.

Doug Smarch Jr.

Carver

Edith Baker

Edith Baker

Sewer, Beadwork

Edward Smarch

Edward Smarch

Carving, Jewelry

Elizabeth Bosely

Elizabeth Bosely

Sewer, Beadwork

Erin “Kothetty” Pauls

Erin “Kothetty” Pauls

Ravenstail Weaver

Florence Moses

Florence Moses

Traditional Arts

Gary Tautenhahn

Gary Tautenhahn

Carver

George Roberts

George Roberts

Knife maker, Jeweler, Metalworker, Carver

Hayden McHugh

Hayden McHugh

Carver

Jenny Webb

Jenny Webb

Beawork, Fashion

Justien Senoa Wood

Justien Senoa Wood

Painter, Carver, Jeweler

Karen Bien

Karen Bien

Traditional Arts

Karen Nicloux

Karen Nicloux

Traditional Arts

Kaylyn Baker

Kaylyn Baker

Beadwork

Kimberly Gill

Kimberly Gill

Beadwork, Fashion

Leisa Gattie-Thurmer

Leisa Gattie-Thurmer

Fashion, Painter, Writer, Photographer

Lesley Ann Evans

Lesley Ann Evans

Traditional Arts

Mark Preston

Mark Preston

Sculptor, Painter, and Jeweller

Mary Decker

Mary Decker

Traditional Arts

Maurice Goguen

Maurice Goguen

Leatherworker

Megan Jensen

Megan Jensen

Painter

Michel Labine

Michel Labine

Stained Glass

Miranda-Lee Lane

Miranda-Lee Lane

Spiritual Intuitive Artwork

Nancy Hager

Nancy Hager

Traditional Arts

Raquel Nuttall

Raquel Nuttall

Soapstone Carver

Sharon Vittrekwa

Sharon Vittrekwa

Beading

Stormy Bradley

Stormy Bradley

Beader

Tamika Knutson

Tamika Knutson

Jewelry and Metalwork

Teagyn Vallevand

Teagyn Vallevand

Beading

Velma Olsen

Velma Olsen

Beading, Sewing, Felting

Whitney Horne

Whitney Horne

Artist & Designer

Cultural Presenters

Bessie Cooley

Bessie Cooley

Cultural Presenter

Carol Geddes

Carol Geddes

Filmmaker

Doronn Fox

Doronn Fox

Traditional Craft

Doug Smarch Jr.

Doug Smarch Jr.

Carver

Edward Smarch

Edward Smarch

Carving, Jewelry

Frances Neumann

Frances Neumann

Cultural Presenter

Joella Hogan

Joella Hogan

Soap Making

Lorraine Netro

Lorraine Netro

Cultural Presenter

Luke Campbell

Luke Campbell

Cultural Presenter

Ron Chambers

Ron Chambers

Cultural Presenter